Uszkodzony plik backupu .bkf

Ostatnio dość mocno wałkuję temat backupów, a wszystko to za sprawą, iż w właśnie aktualizuję moje obecne polityki kopii zapasowych. Zajęcie strasznie nudne i monotonne, ale cóż wykonać trzeba by później spać spokojnie.

Dziś opiszę problem na jaki natrafiłem. Część kopii zapasowych wykonywanych jeszcze w systemie Windows 2003 Server (tu zaznaczam bez R2) podczas próby odtworzenia zgłasza komunikat „The backup file contains unrecognized data and cannot be used”.

Czytając masę różnych informacji zamieszczonych w sieci wychodzi na to, iż jest to wada wrodzona tego produktu, dlatego nie radzi on sobie najlepiej z odtwarzaniem dużych kopii zapasowych – w moim przypadki powyżej 40GB. Wcześniej specjalnie podkreśliłem „Windows 2003 Server bez R2”, gdyż testując kopie zapasowe wykonywane na systemu Windows 2003 Server R2 problem nie występuje. Szkoda tylko, iż Microsoft nie wydał żadnej poprawki dla wcześniejszej wersji systemu, a przynajmniej nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat.

Z dobrych wieści jednak to tak naprawdę kopia zapasowa jest wykonana poprawnie i da się ją odtworzyć niestety nie w aplikacji NTBackup, a większość innych narzędzi pozwalających na to jest płatna lub działa w sposób niezbyt zadowalającym głównie pod kątem prędkości działania.

Jedynym sensownym narzędziem na jaki udało mi się natrafić jest aplikacja NTBKUP. Ta aplikacja może się wydać dość prowizoryczna, w dodatku obsługiwana jedynie z linii komend jednak wbrew pozorom świetnie sobie radzie z odtwarzaniem nawet dużych kopii zapasowych, które rzekomo są „uszkodzone”.

Sam proces odtwarzania jest banalnie prosty i polega po prostu na wskazaniu plików jakie chcemy odzyskać oraz w jakiej znajdują się one lokalizacji – oczywiście wewnątrz wcześniej wskazanego pliku kopii zapasowej. Najważniejsze z przydatnych parametrów to:

Wylistowanie struktury katalogów kopii.

Ntbkup <plik.bkf> -d

Wypakowanie poszczególnych plików ze wskazanej lokalizacji spełniających dany warunek.

Ntbkup <plik.bkf> -x<filtr> -l<lokalizacja>
Ntbkup E:\zasoby.bkf -x*.txt –l\test

Rekurencyjne wypakowanie plików z katalogów.

Ntbkup <plik.bkf> -p<lokalizacja z podaniem dysku źródłowego>
Ntbkup E:\zasoby.bkf -pG:\test+

Są to podstawowe funkcjonalności, które mi w zupełności wystarczają niemniej jednak więcej informacji na temat możliwości aplikacji można uzyskać z prowizorycznego helpa lub pod linkami podanymi w źródle. Drobną wadą aplikacji jest problem związany ze wskazywaniem katalogów/plików zawierających w nazwie polskie znaki, prawdopodobnie kwestia różnicy kodowania znaków aplikacji oraz wewnątrz backupu. Można to jednak obejść stosując wypakowanie rekurencyjne -p zaczynając od katalogu nadrzędnego – rozwiązanie niezbyt idealne, ale odzyskać dane się da.

Dodatkowym plusem tego narzędzia jest analizowanie danych offset po offsecie, a nie całej zawartości naraz. Pozwala to na odtworzenie znacznej części danych nawet przy częściowo uszkodzonym pliku kopii zapasowej.

Źródła:
http://www.fpns.net/willy/msbackup.htm
http://www.fpns.net/willy/msbkoutp.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s