SkyDrive mapping

Dziś będzie króciutko jednakże dla zainteresowanych tematem może się okazać dość przydatny. Mianowicie od jakiegoś czasu Microsoft udostępnił dla użytkowników usługę zwaną SkyDrive. Jest to nic innego jak przestrzeń w chmurze jaką możemy wykorzystać do przechowywania plików.

Dodatkowo w ramach ciekawostki wspomnę, iż dotychczas było 7GB dostępnej przestrzeń jednakże dla obecnych użytkowników można za darmo rozszerzyć ją do 25GB.

Przechodząc jednak do sedna sprawy, zwykle konieczne było zainstalowanie aplikacji SkyDrive Explorer, aby móc zarządzać plikami przechowywanymi w chmurze. Jednakże jest pewna alternatywa, aby wykorzystać to rozwiązanie skryptowo (w sumie nie tylko gdyż w GUI również jest to wykonalne) bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania czy API.

Mianowicie:

$net = New-Object -ComObject WScript.Network
$net.MapNetworkDrive("<litera dysku sieciowego>:", "\\docs.live.net@SSL\<CID>\", "$true", "<Login SkyDrive>", "<Hasło SkyDrive >")

Gdzie CID to id naszego konta. Możemy je odczytać np. z url strony po zalogowaniu się na swoje konto: https://skydrive.live.com/?cid=<CID&gt;

I to wszystko. Teraz możemy dokonać wymiany plików między różnymi maszynami tak jak przy użyciu zwykłego zmapowanego dysku czy np. stworzyć kopię zapasową w chmurze naszych lokalnych plików.

Niestety nie wszystkie operacje na plikach są od razu możliwe do wykonania, np. proste sprawdzenie czy ścieżka istnieje lub kwestia odczytania pliku jest możliwa dopiero po kilku próbach, co wiąże się z ograniczeniami związanymi z czasem dostępu do poszczególnych obiektów w chmurze.

PS (2012-06).

Widzę, iż MS pozmieniał ustawienia dlatego uległa modyfikacji ścieżka adresu używanego podczas mapowania – https://d.docs.live.net/$cid. Pozostałe parametry bez zmian. Obecna forma wygląda następująco:

$net = New-Object -ComObject WScript.Network
$net.MapNetworkDrive($Disk , "https://d.docs.live.net/$cid/", "$true", $login , $pass)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s