Zarządzanie licencjami Office365

Ciąg dalszy zabawy z Office 365, w odróżnieniu od usługi Live@Edu, zarządzanie Office 365 wymaga od administratora przypisywanie odpowiednich licencji dla konkretnych użytkowników tak aby mogli oni uzyskać dostęp do wybranych zasobów. W poniższym wpisie postara się przybliżyć zarządzanie licencjami właśnie przy pomocy PowerShella.

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać to doinstalowanie narzędzia „Asystent logowania w witrynie Microsoft Online Services” oraz modułu MSOnline (Microsoft Online Services) dla PowerShella jeżeli takich jeszcze nie posiadamy. Pobieramy je np. z witryn Microsoft Download Center i instalujemy je w kolejności najpierw Asystent logowania, od którego uzależniony jest moduł Microsoft Online Services dla PowerShella.
Gdy posiadamy już odpowiednie narzędzia, czas przejść do sedna sprawy. Najważniejszą operacją prócz załadowania samego modułu:

Import-Module MSOnline

jest połączenie się z usługą Office 365 w chmurze Microsoft. Do tego celu przechwytujemy poświadczenia administratora usługi, które wykorzystamy do zestawienia połączenia – lub jeśli nie chcemy ich zapisywać do zmiennej możemy wprowadzić je bezpośrednio jako parametr cmdletu:

$Cred = Get-Credential
Connect-MsolService -Credential $Cred

Po pomyślnym podłączeniu się do usługi Office 365 możemy sprawdzić aktualny stan licencji przy użyciu cmdletu

Get-MsolAccountSku

o365lic1

Jak możemy zaobserwować posiadamy zakupione licencje zarówno z planu A1 Jak i A2 dla studentów.
Aby użytkownicy końcowi mogli wykorzystywać swoje konta w ramach Office 365 konieczne jest przypisanie ich do odpowiedniej licencji. Ale najpierw musimy sprawdzić jacy użytkownicy nie są na chwilę obecną licencjonowani. Do tego celu wykorzystujemy cmdlet Get-MsolUser wraz z odpowiednim, jakże intuicyjnym przełącznikiem UnlicensedUsersOnly.

Get-MsolUser -UnlicensedUsersOnly

Następnie gdy posiadamy już listę nielicencjonowanych użytkowników wykorzystujemy drugi cmdlet, o równie intuicyjnej nazwie Set-MsolUserLicense, gdzie wskazujemy użytkownika oraz licencję jaką chcemy mu przypisać. Oczywiście nie musimy tego wykonywać ręcznie jedno konto po drugim. Dzięki metodologii pracy PowerShella możemy ten proces bardzo łatwo zautomatyzować, a mianowicie przy wykorzystaniu przetwarzania potokowego:

Get-MsolUser –UnlicensedUsersOnly |
Set-MsolUserLicense -AddLicenses contoso:EXCHANGESTANDARD_STUDENT

W analogiczny sposób możemy również dokonywać modyfikacji licencjonowania, np. w przypadku rozszerzania funkcjonalności poszczególnych użytkowników. Najpierw wybieramy odpowiednią partię kont, a następnie hurtowo modyfikujemy przypisane licencje:

Get-MsolUser -Department "Moja Jednostka" |
Set-MsolUserLicense -AddLicenses contoso:STANDARDWOFFPACK_STUDENT `
-RemoveLicenses contoso:EXCHANGESTANDARD_STUDENT

o365lic2

Źródła:
http://office.microsoft.com/pl-pl/word-help/redir/XT102098593.aspx?CTT=5&origin=HA102065466
http://go.microsoft.com/fwlink/p/?linkid=236293&clcid=0x415
http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj151835.aspx

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s